Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa w Miejskim Zespole Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzele w czasie epidemii COVID-19
CEL PROCEDURY
§ 1.
Celem niniejszych procedur jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19 wśród dzieci oraz pracowników Miejskiego Zespołu Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzele.
PRZEDMIOT I ZAKRES STOSOWANIA PROCEDURY
§ 2.
1. Procedury dotyczą Miejskiego Zespołu Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzele w skład którego wchodzą jednostki o nazwie Żłobek Miejski i Klub Dziecięcy w Chorzelach.
2. Przedmiotem procedury jest określenie:
1) zasad przeciwdziałania wystąpienia zakażenia COVID-19,
2) zasad postępowania pracownika w przypadku zauważenia wystąpienia objawów chorobowych u innego pracownika lub dziecka.
3. Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników żłobka i klubu dziecięcego, a także rodziców i wychowanków placówki.
4. Opiekunowie poszczególnych grup są zobowiązani do stosowania niniejszych procedur w grupach i przestrzegania prawidłowych nawyków higienicznych nawet u najmłodszych dzieci.
OBOWIĄZKI SANITARNO - HIGENICZNE PRACOWNIKÓW
§3.
1. Zobowiązuje się wszystkich pracowników do wysokiego poczucia odpowiedzialności w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, zgłoszenia tego faktu przełożonemu lub skonsultowaniu się z lekarzem.
2. Każdy pracownik jest zobowiązany do regularnego dezynfekowania rąk lub noszenia zdezynfekowanych rękawiczek.
3. Pracownicy na stanowiskach zajmujących się opieką nad dziećmi nie mają obowiązku noszenia maseczek ochronnych podczas wykonywania swoich obowiązków, jednak są zobowiązani do zachowania od siebie odległości minimum 1,5 m.
4. Pozostali pracownicy obsługi podczas wykonywania swoich obowiązków tj. kucharki, sprzątaczka i intendent mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych, zdezynfekowanych rękawiczek jednorazowych i zachowania od siebie odległości minimum 1,5 m.
5. Pracownicy mają zakaz przemieszczania się po poszczególnych salach i budynku placówki bez uzasadnionej potrzeby.
6. W przypadku przemieszczenia się pracownika w uzasadnionej potrzebie obowiązuje go nakaz stosowania środków ochrony osobistej (maseczka ochronna i zdezynfekowane ręce lub rękawiczki ochronne).
7. Personel kuchenny ma całkowity zakaz przemieszczania się poza obszar kuchni i jej pomieszczeń oraz kontaktu bezpośredniego z dziećmi, rodzicami i opiekunkami poszczególnych grup.
PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECI ZE ŻŁOBKA I KLUBU DZIECIĘCEGO W CZASIE EPIDEMII COVID-19
§4.
1. Każdy kto wchodzi do placówki jest zobligowany do zasłaniania ust i nosa oraz zdezynfekowania rąk płynem zamieszonym przy wejściu wg instrukcji znajdujących się przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
2. Za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w drodze do/z żłobka i klub dziecięcego odpowiadają rodzice. Jeśli dziecko ukończyło 4 lata rodzic musi zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do/ z żłobka i klubu dziecięcego.
3. W czasie epidemii rodzice powinni wskazać jedną osobę stale przyprowadzającą i odbierającą dziecko ze żłobka lub klubu dziecięcego.
4. Rodzice nie powinni upoważniać do odbioru dziecka dziadków i innych osób powyżej 60 roku życia ani starszego rodzeństwa.
5. Dyrektor może w porozumieniu z rodzicami, wyznaczyć godziny (od … do…), w których poszczególni rodzice będą przyprowadzać i odbierać dziecko, by zapobiec przebywaniu na terenie zespołu zbyt dużej liczby osób.
6. Rodzice lub upoważniona przez nich osoba zobowiązani są przyprowadzać i odbierać dziecko ze żłobka i klubu dziecięcego w czasie zgodnym z ustalonym harmonogramem.
7. Rodzice przyprowadzający/odbierający dzieci do/z placówki mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i rodziców wynoszący minimum 2m z zachowaniem wszelakich środków bezpieczeństwa.
8. Rodzice mogą wchodzić do szatni ze swoim dzieckiem z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 2m z zachowaniem środków ostrożności.
9. Rodzice powierzają dziecko opiekunowi dyżurującemu, bezpośrednio w drzwiach szatni bez wchodzenia do sali - odbierają dziecko na tych samych zasadach.
10. W okresie epidemii obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia z domu do żłobka i klubu dziecięcego różnych przedmiotów. Opiekun odbierający dziecko od rodziców jest upoważniony dokontroli czy dziecko nie przyniosło do żłobka i klubu dziecięcego prywatnych zabawek lub innych przedmiotów.
11. Czynności związane z przyprowadzeniem i odbieraniem dziecka ze żłobka i klubu dziecięcego powinny być wykonywane sprawnie i szybko.
12. Osoby odbierające dziecko ze żłobka i klubu dziecięcego zobowiązane są opuścić teren zespołu niezwłocznie po przejęciu nad dzieckiem opieki.
13. Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do żłobka i klubu dziecięcego tylko dzieci zdrowe.
14. Rodzice powinni zwracać uwagę na stan zdrowia dzieci przed wyjściem z domu i nie przyprowadzać dziecka, jeśli pojawiły się objawy chorobowe stwarzające podejrzenie zakażenia koronawirusem (kaszel, kichanie, gorączka, ogólne złe samopoczucie).
15. Rodzice nie mogą przyprowadzać dzieci do żłobka i klubu dziecięcego dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
16. W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w żłobku i klubie dziecięcym wszystkim dzieciom, opiekun odmawia przyjęcia dziecka, u którego widać objawy infekcji.
17. Opiekunka podczas odbierania dziecka od rodzica w miarę możliwości zachowuje odpowiednią odległość i stosuje środki bezpieczeństwa tj. zasłania usta i nos, ma zdezynfekowane ręce lub założone zdezynfekowane rękawiczki.
18. Za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie przejmowania opieki nad dziećmi oraz przekazywania ich pod opiekę rodziców odpowiada opiekun dyżurujący.
19. Od momentu wejścia dziecka do sali pełną odpowiedzialność za nie ponoszą opiekunowie opiekujący się oddziałem.
20. Opiekunowie zobowiązani są sprawować opiekę nad dziećmi od chwili przejęcia dziecka od osoby przyprowadzającej aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej przez nich osobie.
21. Dyrektor może, za zgodą rodziców, wprowadzić obowiązek mierzenia codziennie temperatury wszystkim dzieciom. Jeśli dziecko będzie miało temperaturę powyżej 37,5 stopnia, rodzice zobowiązani są do odbioru dziecka, ze żłobka lub klubu dziecięcego. Wzór zgody stanowi załącznik nr 1 do niniejszych procedur.
22. Rodzice dziecka z objawami chorobowymi powinni skonsultować się z lekarzem. Dziecko, które nie spełnia kryteriów w przypadku podejrzenia o zachorowaniu na koronawirusa powinno być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Rodzice będą mogli przyprowadzić je do żłobka lub klubu dziecięcego, jeśli przedłożą informację od lekarza potwierdzającą zakończenie leczenia, stwierdzającą, że dziecko jest zdrowe i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych dzieci oraz pracowników żłobka i klubu dziecięcego.
23. W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa, takich jak: duszność, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C) kaszel,bóle mięśni i ogólne zmęczenie, rodzice obowiązkowo pozostawiają dziecko w domu, natychmiast powiadamiają powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępują zgodnie z jej zaleceniami.
24. W przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem i skierowana dziecka do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne w placówce.
25. W uzasadnionych przypadkach za zgodą dyrektora rodzic może wejść do placówki wyłącznie do przestrzeni wspólnej (szatnia, korytarz) z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem na 15m2.
26. Zakazuje się przebywania na terenie placówki osobom nieupoważnionym.
ORGANIZACJA OPIEKI DLA DZIECI
§5.
1. Grupa dzieci wraz z opiekunami przebywa na co dzień w wyznaczonej i stałej sali z uwzględnieniem powierzchni przypadającej na każde dziecko o której mowa w wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
2. Zobowiązuje się opiekunów do dopilnowania, aby dzieci w czasie zabaw i zajęć zachowywały w miarę możliwości bezpieczne odległości.
3. Dzieci przy stolikach siadają w możliwie maksymalnej odległości od siebie.
4. W sali, w której przebywają dzieci usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki itp.).
5. Opiekun jest zobowiązany do wietrzenia sali zgodnie z zaleceniami, co najmniej raz na godzinę.
6. Każdy opiekun jest zobowiązany, organizując dziecku miejsce do spania, by zapewnić odpowiedni dystans pomiędzy leżaczkami lub łóżeczkami, które po zakończeniu odpoczynku są dezynfekowane.
7. Ze względów bezpieczeństwa równocześnie rezygnuje się z mycia zębów dzieciom w placówce.
8. Opiekun jest zobowiązany do zmierzenia temperatury ciała dzieci, jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
PROCEDURA KORZYSTANIA Z ISTNIEJĄCEGO NA TERENIE ZESPOŁU PLACU ZABAW
§6.
1. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw tylko pod nadzorem opiekunów.
2. W czasie pobytu dzieci na placu zabaw opiekun ma obowiązek czuwać nad ich bezpieczeństwem oraz organizować im warunki do bezpiecznej zabawy.
3. Podstawą korzystania z placów zabaw na terenie placówki przez poszczególne grupy dzieci jest system zmianowy, zgodnie z ustalonym harmonogram z uwzględnieniem przerwy między poszczególnymi grupami na przeprowadzenie czyszczenia sprzętów z użyciem detergentu lub ich dezynfekcji.
4. Zakazane jest przebywanie na placu zabaw więcej niż jednej grupy. Dzieci z poszczególnych grup nie mogą się mieszać.
5. Przed wejściem z dziećmi na plac zabaw opiekun powinien:
1) sprawdzić w zeszycie kontroli, czy urządzenia znajdujące się na placu zabaw zostały zdezynfekowane w tym dniu,
2) upewnić się, czy grupa przebywająca wcześniej na placu zabaw znajduje się już w budynku. Grupy wychodzące na plac nie mogą kontaktować się ze sobą,
3) przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania ze sprzętów znajdujących się na placu zabaw,
4) zadbać o stosowny do pory roku i panującej temperatury ubiór dzieci,
5) polecić dzieciom, by ustawiły się jedno za drugim, bez tworzenia par i trzymania się za ręce,
6) w czasie przemieszczania się grupy kontrolować zachowanie dzieci,
6. Opiekunowi nie wolno pozostawić dzieci na placu zabaw bez opieki.
7. Opiekun zobowiązany jest natychmiast reagować na wszelkie sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, np. zbliżanie się do ogrodzenia i rozmawianie z przechodzącymi osobami, znalezienia na placu przedmiotów stanowiących bezpośrednie zagrożenie zakażeniem chorobami wirusowymi (np. maseczki ochronne, rękawiczki itp.).
8. Podczas pobytu na placu dzieci mogą skorzystać z toalety znajdującej się w żłobku/klubie dziecięcym tylko pod opieką opiekuna, który dopilnuje, by dziecko po pobyciu w toalecie umyło ręce.
9. Podczas zabaw na placu wszystkie furtki i bramy wjazdowe powinny być zamknięte.
10. Dzieci wracają do budynku jedno za drugim prowadzone przez opiekunów.
11. Po powrocie z zajęć dzieci zdejmują/ są rozbierane z ubrań i udają się do łazienki, żeby umyć ręce. Dopiero po wykonaniu czynności higienicznych przechodzą do sali zabaw.
12. Na zewnętrzny plac zabaw opiekunowie wraz z dziećmi wychodzą wyjściem bezpośrednim na zewnątrz budynku.
13. Podczas pobytu dzieci na placu zabaw sprzątaczka dokonuje dezynfekcji na sali zajęć danej grupy.
14. Każdego dnia, w ramach codziennej kontroli sprawdzającej stan techniczny urządzeń znajdujących się na placu zabaw, pracownik odpowiedzialny dokonuje jednocześnie dezynfekcji urządzeń. Wyniki kontroli oraz informację o przeprowadzonej dezynfekcji urządzeń odnotowuje w zeszycie kontroli.
15. W razie nieobecności pracownika i niemożności przeprowadzenia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, zostaje on oznaczony taśmą i wyłączony z używania. O braku możliwości wychodzenia na plac zabaw w danym dniu dyrektor powiadamia wszystkich opiekunów grup.
16. Poza teren placówki zakazuje się organizacji spacerów przez poszczególnych opiekunów.
PROCEDURA STOSOWANIA ZASAD HIGIENY PRZEZ DZIECI
§7.
1. Dzieci powinny mieć stały dostęp do środków higieny osobistej w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych, z których korzystają. Za bieżące ich uzupełnianie odpowiedzialna jest sprzątaczka.
2. Opiekun w pracy z dziećmi zobowiązany jest stosować środki ochronne przeciwko koronawirusowi oraz przestrzegać zasad higieny, by dzieci uczyły się przez obserwację dobrego przykładu.
3. Opiekunowie są odpowiedzialni za stosowanie przez dzieci podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażeniem.
4. Opiekunowie powinien regularnie przypominać dzieciom o zasadach higieny, zaczynając każdy dzień pracy z grupą od zajęć poświęconych tej tematyce. Podczas zajęć prowadzonych w formie dostosowanej do wieku dzieci powinien zwróć ich uwagę na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, dokładne mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
5. Pod kierunkiem opiekunów dzieci powinny często i regularnie myć ręce, szczególnie:
1) przed jedzeniem,
2) po skorzystaniu z toalety,
3) po skorzystaniu z chusteczki higienicznej podczas kichania,
4) po styczności dłoni z powierzchnią lub przedmiotem, które mogły zostać zanieczyszczone koronawirusem (dzieci mogą być nosicielem wirusa lub chorować bezobjawowo),
5) po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
6. Mycie rąk powinno być tak zorganizowane, by przy każdej umywalce znajdowało się tylko jedno dziecko.
7. W razie potrzeby opiekun powinien zademonstrować dzieciom jak poprawnie należy myć ręce, żeby usunąć z nich wirusa.
8. Opiekunowie powinni zwracać uwagę, jak zachowują się dzieci podczas kaszlu i kichania. W razie niewłaściwego zachowania sprzyjającego rozprzestrzenianiu się wirusa należy pokazać dzieciom, w jaki sposób usta i nos zakrywać zgiętym łokciem. Użyta podczas kichania lub kaszlu chusteczka higieniczna powinna być jak najszybciej wyrzucona do zamkniętego kosza a ręce umyte wodą i mydłem.
PROCEDURA DOTYCZĄCA UTRZYMYWANIA CZYSTOŚCI W ZESPOLE
§8.
1. Za utrzymanie czystości w zespole odpowiedzialni są pracownicy, którym w zakresie obowiązków przydzielone zostały do sprzątania określone pomieszczenia żłobka i klubu dziecięcego.
2. Zapewnia się profesjonalny sprzęt i środki do dezynfekcji wszystkich powierzchni i sprzętów w placówce.
3. W placówce zapewnia się środki higieniczne i środki ochrony osobistej (maseczki ochronne, jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji, mydło antybakteryjne, fartuchy ochronne) dostępne do użycia w razie potrzeby.
4. Każdego dnia po zakończeniu zajęć wszystkie pomieszczenia są całkowicie dezynfekowane przy użyciu odpowiednich środków. Za prawidłową dezynfekcję w poszczególnych salach odpowiada sprzątaczka, za dezynfekcję pomieszczeń kuchennych pracownicy kuchni.
5. Dyrektor codziennie monitoruje prace porządkowe,zwracając w szczególności uwagę na utrzymywanie w czystości ciągów komunikacyjnych, mycia i dezynfekowania powierzchni dotykowych w salach.
6. Podstawową zasadą stosowaną przez pracowników podczas wykonywania prac porządkowych powinno być utrzymanie czystości pomieszczeń i sterylności powierzchni, z których korzystają dzieci i pracownicy, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
7. Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne (korytarze) oraz powierzchnie dotykowe należy regularnie, co najmniej 2 razy dziennie, oczyszczać, używając wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. Należy myć i dokładnie odkażaćkażdego dnia:
1) biurka,
2) drzwi,
3) poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach,
4) ramy leżaczków,
5) klamki,
6) włączniki światła,
7) poręcze i uchwyty,
8) używane przez dzieci zabawki lub inne przedmioty, z których korzystają podczas zabawy.
8. Środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi i zaleceniami podanymi przez producenta.
9. Podczas prac porządkowych pracownik zobowiązany jest stosować zalecane środki ochrony indywidualnej, przestrzegać zasad higieny oraz zachowywać reguły ostrożności: do procesu dezynfekcji stosować rękawice ochronne z długim mankietem, używać maski i okularów ochronnych w przypadku stosowania preparatów w spryskiwaczach ze względu na ryzyko podrażnienia oczu i dróg oddechowych, nie dotykać twarzy rękami w rękawiczkach, nie zakładać ponownie uprzednio zdjętych rękawic jednorazowych, podczas dezynfekcji stosować ręczniki papierowe, które po przetarciu trzeba od razu wyrzucić, nie używać tych samych ściereczek w różnych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka, WC). To może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa.
10. Dezynfekowanie powierzchni za pomocą środków dezynfekcyjnych powinno być skuteczne i wymagaprawidłowego ich stosowania:
1) usunięcia wodą zanieczyszczeń przed dezynfekcją,
2) sprawdzenia daty przydatności do użycia (jeśli data jest przekroczona, całkowita dezynfekcja nie jest już gwarantowana),
3) użycia środka w odpowiednim stężeniu (preparat nie zadziała, jeśli będzie źle dozowany),
4) naniesienia na powierzchnię odpowiedniej ilości preparatu niczego nie pomijając,
5) przestrzegania zalecanego czasu zastosowania, pozostawienia preparatu przez wskazany przez producenta okres (dezynfekowana powierzchnia powinna pozostawać wilgotna przez zalecany czas niezbędny dozabicia wirusów).
11. W przypadku dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością np. blatów stołów kuchennych, należy przepłukać je czystą wodą, po odczekaniu zalecanego czasu pomiędzy procesem dezynfekcji a płukaniem.
12. Podczas sprzątania wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, bo czas ulotnienia się warstwy cieczy zależy od temperatury otoczenia i cyrkulacji powietrza.
13. Z wyznaczonych, stałych sal przydzielonych grupom należy w pierwszej kolejności usunąć wszystkie przedmioty, sprzęty, zabawki i pomoce dydaktyczne, których nie można skutecznie dezynfekować, we współpracy z opiekunami pracującym w danej sali.
14. Sprzęt i środki służące do utrzymania czystości powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach. Po zakończonej pracy pracownik powinien:
1) umieścić sprzęt i środki chemiczne w wyznaczonym do ich przechowywania miejscu,
2) zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego innych osób i dzieci,
3) oznaczyć w prowadzonym rejestrze miejsce i czas przeprowadzanej dezynfekcji. Rejestr powinien być złożony w miejscu dostępnym dla opiekunów.
15. Opiekun prowadzący zajęcia w danej sali jest uprawniony do sprawdzenia, każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć z dziećmi, czy:
1) sala została posprzątana i wywietrzona,
2) znajdujący się w niej sprzęt, pomoce i zabawki były zdezynfekowane.
16. Opiekun może zwrócić się o przeprowadzenie dodatkowej dezynfekcji zabawek, którymi bawiły się dzieci i sprzętu w sali w czasie posiłku z grupą lub na placu zabaw.
17. Każda osoba korzystająca z toalety jest zobowiązana po sobie ją zdezynfekować dostępnym płynem, w przypadku dziecka dezynfekcji dokonuje opiekunka.
18. Należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, zarówno dorośli jak i dzieci – jak najczęstsze mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, zasłanianie nosa i ust podczas kichania i kasłania.
PROCEDURA BEZPIECZNEGO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW PRZEZ DZIECI
§9.
1. Posiłki dla dzieci do poszczególnych sal przewozi pracownik obsługi wózkiem do transportu żywności z zachowanie zasad sanitarno-higenicznych.
2. Za bezpieczeństwo dzieci podczas spożywania przez nie posiłków odpowiedzialni są opiekunowie, którym została powierzona opieka nad oddziałem.
3. Spożywanie posiłków przez dzieci odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a szczególnie odpowiedniej odległości między dziećmi.
4. Dzieci mogą spożywać posiłki tylko w małych grupach.
5. Przed posiłkiem opiekunowie zobowiązani są dopilnować, by dzieci dokładnie umyły ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją poprawnego mycia rąk.
6. Dzieci siadają przy stolikach w bezpiecznej odległości od siebie, dodatkowo opiekunowie pilnują by nie wstawały od stolików podczas jedzenia.
7. Posiłki dzieciom podaje jedna osoba z zastosowaniem ustalonej w żłobku i klubie dziecięcym formy zabezpieczenia (np. jednorazowe rękawiczki, maseczka).
8. Posiłki podawane są dzieciom na umytych w temperaturze min. 600C naczyniach z dodatkiem detergentu lub wyparzane.
9. Po spożyciu posiłku przez dzieci opiekunka informuje pracownika obsługi o możliwości zabrania naczyń z sali.
10. Po skończonym posiłku wszystkie dzieci myją ręce.
11. Pracownik obsługiprzeciera blaty stołów i poręcze krzeseł po zakończeniu posiłku przez dzieci.
POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19
§ 10.
1. W placówce zostało przygotowane pomieszczenie (na co dzień pomieszczenie pn. logopedia), służące do odizolowania pracownika lub dziecka, u którego zaobserwowano objawy chorobowe.
2. Pomieszczenie do tymczasowej izolacji wyposażone jest w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
3. Na tablicy ogłoszeń każdej grupy umieszcza się w widocznym miejscu numery telefonów do Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Przasnyszu, Izby Przyjęć Szpitala Zakaźnego w Ciechanowie, infolinii NFZ.
§11.
W sytuacji, gdy podejrzenie zakażenia koronawirusem dotyczy opiekuna lub innego pracownika zespołu:
1. Pracownik, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem zobowiązany jest poinformować telefoniczne dyrektora, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony.
2. W razie wystąpienia u pracownika objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem, niezwłocznie odsuwa się go od pracy i odsyła transportem indywidualnym do domu. Równocześnie powiadamia się właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
3. W przypadku gdy pracownik nie posiada transportu indywidualnego oczekuje na transport w pomieszczeniu tymczasowej izolacji, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób.
4. Dyrektor mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia u pracownika zgłasza ten fakt jak najszybciej do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz organu prowadzącego.
5. W przypadku nieobecności opiekuna z powodu choroby,kwarantanny lub podejrzenia o zakażeniu COVID-19 opiekę nad oddziałem przejmuje inny wskazany przez dyrektora opiekun.
§12.
W sytuacji, gdy podejrzenie zakażenia koronawirusem dotyczy dziecka:
1. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u dziecka, takich jak: gorączka powyżej 38 stopni , kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, opiekun ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora lub osobę go zastępującą.
2. Dyrektor powiadamia rodziców o złym samopoczuciu dziecka i występujących objawach oraz informuje o podjętych działaniach.
3. Osoba wyznaczona przez dyrektora bezzwłocznie zaprowadza dziecko do wyznaczonego pomieszczeniazapewniającego izolację.
4. Osoba opiekująca się dzieckiem z podejrzeniem zakażenia nakłada dziecku maseczkę ochronną i zabezpiecza siebie, zakładając fartuch ochronny, rękawiczki i maseczkę oraz pozostaje z dzieckiem w izolacji do odwołania.
5. Dyrektor:
1) w przypadku niejednoznacznych, grypopodobnych objawów kontaktuje się z placówką podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać poradę w sprawie dalszego postępowania,
2) w przypadku jednoznacznych objawów kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną powiadamiając o zaobserwowanych objawach u dziecka będącego pod opieką żłobka lub klubu dziecięcego. Pracownik stacji na podstawie wywiadu rekomenduje sposób postępowania.
3) w przypadku nasilających się objawów dyrektor dzwoni pod numer alarmowy 112.
6. Po przyjeździe rodziców opiekę nad dzieckiem przejmują rodzice i postępując zgodnie z zaleceniami powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
7. W sytuacji podejrzenia lub rozpoznania choroby zakaźnej u dziecka lub pracownika zalecany okres izolacji wskazuje lekarz.
8. Opiekun oraz rodzice sprawujący opiekę nad chorym lub podejrzanym o chorobę zakaźną dzieckiem zobowiązani są do szczególnego sposobu postępowania zapobiegającego szerzeniu się zachorowań na COVID-19, za nieprzestrzeganie wskazań leczniczych i wypełnienie określonych przepisami obowiązków ponoszą odpowiedzialność.
9. W przypadku, gdy dziecko zostało skierowane do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność koronawirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
10. Dyrektor informuje Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, w ustalony sposób, o zaistniałej sytuacji w placówce.
11. Decyzja w sprawie osób (dzieci, pracowników), które miały bliski kontakt z podejrzanym o zakażenie dzieckiem lub pracownikiem powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi.
§13.
1. Poleca się pracownikom ustalenie listy osób (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba z objawami zakażenia, a także przeprowadzenie gruntownego sprzątania, zgodnie z ogólnie obowiązującymi procedurami oraz zdezynfekowanie wszystkich powierzchni. Dalsze czynności zostaną ustalone po kontakcie z pracownikami powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2. Zobowiązuje się także do stosowania zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ORGANIZACJI ŻYWIENIA
§14.
W Miejskim Zespole Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzelezapewnia się wyżywienie dzieciom w czasie przebywania na terenie placówki zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie przygotowywania i przechowywania produktów/posiłków zgodnie z procedurami GHP/GMP, co zapewnia wprowadzony w placówce system HACCP. W czasie epidemii i zagrożenia zakażeniem COVID-19 stosuje się szczególne środki bezpieczeństwa.
PRZYJĘCIE SUROWCÓW, PÓŁPRODUKTÓW ORAZ PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH
§15.
1. Produkty spożywcze do placówki dostarczane są przez sprawdzonych dostawców i odpowiadają odpowiednim warunkom jakościowym zgodnym z obowiązującymi normami żywnościowymi, zasadami GMP/GHP,HACCP. Zamówienia artykułów spożywczych potrzebnych do przygotowania posiłków realizowane są na bieżąco, etapami, zgodnie z zapotrzebowaniem na określony produkt, wynikający z ustalonego jadłospisu, aktualnej liczby dzieci korzystających z wyżywienia czy stanu magazynu.
2. Dostawca jest zobowiązany poinformować telefonicznie intendenta o godzinie dostarczenia zamówionego towaru do placówki.
3. Towar jest przyjmowany w drzwiach zaplecza kuchennego, przy stałym dostępie do płynu dezynfekującego, tak by osoba przyjmująca towar, jak i osoba dostarczająca miały możliwość dezynfekcji rąk.
4. Dostawcy dostarczają produkty spożywcze zgodnie z procedurami zachowując dystans społeczny co najmniej 2m, zabezpieczeni są w środki ochrony osobistej: rękawiczki jednorazowe oraz w maseczki zakrywające nos i usta, fartuch ochronny z długim rękawem.
5. Osoba przyjmująca towar odbierając produkty od dostawcy stosuje najwyższe środki bezpieczeństwa używając obowiązkowo środków ochrony osobistej: maseczki ochronnej, rękawiczek jednorazowych – zdezynfekowanych przed użyciem, fartucha ochronnego z długim rękawem. Dokonuje również dezynfekcji powierzchni po każdej dostawie.
6. Dokonując segregacji dostarczonych produktów pracownik wyrzuca wszelkie niepotrzebne opakowania, w których zostały dostarczone produkty wykorzystując do tego odpowiedni worek na śmieci następnie zamyka go szczelnie. Jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu pierwotnym wówczas, pracownik kuchni dokładnie myje i dezynfekuje opakowanie.
7. Żywność nieopakowaną należy odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać w specjalnych pojemnikach czy w lodówkach w magazynie. (dotyczy to zwłaszcza: świeżego mięsa czy wędliny itp.).
8. Wszystkie owoce i warzywa podlegają dokładnemu myciu pod ciepłą wodą bezpośrednio po dostarczeniu do placówki, dodatkowo w momencie sporządzania posiłków sparzaniu gorącą wodą.
9. Produkty poza umieszczaniem ich w opakowaniach dodatkowo zabezpieczamy folią - minimalizując ryzyko dostania się do wewnątrz jakichkolwiek zanieczyszczeń.
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRZYGOTOWANIA POSIŁKÓW W KUCHNI ŻŁOBKA
§16.
1. Przygotowując posiłki pracownicy kuchni zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami tj. minimum 1,5 m.
2. Posiłki są przygotowywane zgodnie z zasadami szczególnej ostrożności z użyciem środków ochrony osobistej (fartuch, maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe).
3. Pracownicy kuchni:
1) dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki,
2) myją ręce zgodnie z zasadami prawidłowego mycia rąk każdorazowo:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed każdym kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, nieprzetworzona,
- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia i dezynfekcji urządzeń i powierzchni,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kichnięciu, kaszlu, wydmuchaniu nosa,
- po jedzeniu/piciu,
4. Dezynfekują ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
5. Zgodnie z system HACCP: zwiększa się częstotliwość mycia i dezynfekcji sprzętu kuchennego.
6. Wielorazowe naczynia stołowe oraz sztuce zmywane są w zmywarce z dodatkiem det gentu w temperaturze minimum 60 0 C i są wyparzane.
7. Powierzchnie robocze, blaty kuchenne oraz sprzęty kuchenne są myte na bieżąco po każdorazowym użyciu oraz dezynfekowane odpowiednimi środkami.
8. Po zakończonej pracy, pracownicy kuchni dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami do dezynfekcji. Czynności te zapisują w odpowiednich kartach.
9. Zabrania się wchodzenia do kuchni i pomieszczeń kuchennych innych osób niż pracownicy kuchni.
10. Pracownicy kuchni (kucharka i pomoc kuchenna) ponoszą odpowiedzialność za bezpieczne i prawidłowe przygotowywanie posiłków dla dzieci.
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WYDAWANIA POSIŁKÓW Z KUCHNI
§ 17.
1. Posiłki wydawane są zmianowo, przewożone na wózkach do przewożenia żywności, które są regularnie dezynfekowane po każdym użyciu.
2. Przed wejściem do strefy bloku żywieniowego – miejsca odbioru posiłków, pracownik obsługi zobowiązany jest do założenia białego fartucha z długim rękawem, maseczki ochronnej oraz zdezynfekowanych rękawiczek jednorazowych.
3. Pracownik obsługi z zachowaniem środków bezpieczeństwa dostarcza do poszczególnych oddziałów posiłki dla dzieci o określonych porach, zgodnie z dziennym rozkładem dnia.
4. Obsługą wydawania posiłków zajmują się opiekunowie oddziału i postępują zgodnie z wytycznymi o których mowa w §9 niniejszych procedur.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 18.
1. Rodzice zobowiązani są do zapoznania się z niniejszymi procedurami oraz wytycznymi Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowanymi do rodziców, którzy zdecydują się na posłanie dziecka do żłobka lub klubu dziecięcego w czasie zagrożenia COVID-19, następnie wypełnienia i dostarczenia oświadczenia stanowiącegozałącznik nr 2 do niniejszych procedur. W przypadku braku oświadczenia dziecko nie będzie mogło uczęszczać do placówki.
2. Każdy pracownik ma obowiązek znajomości procedur bezpieczeństwa i postępowania w Miejskim Zespole Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzele w czasie epidemii COVID-19 i potwierdzenia tego faktu na piśmie. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3.
3. W każdym oddziale żłobka wyznacza się starszego opiekuna odpowiedzialnego za nadzór nad prawidłowym postępowaniem zgodnie z wytycznymi zawartym w niniejszych procedurach.
4. W klubie dziecięcym za realizację procedur przez pracowników odpowiada kierownik.
5. W przypadku nie stosowania się pracownika do niniejszych procedur dyrektor może potraktować to jako lekceważenie obowiązków i zastosować karę wobec takiego pracownika.
§ 19.
Zmiany Procedur bezpieczeństwa w Miejskim Zespole Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzele w czasie epidemii COVID-19 dokonywane są w trybie właściwym do ich nadania.